COVID-19: In an effort to reduce the spread of COVID-19, The Utah Department of Environmental Quality is limiting person-to-person contact and will close our offices to the public starting on April 3. Please contact DEQ here to conduct business.

Water Quality Board Members

As a result of legislation passed during the 2012 General Session of the Utah Legislature, changes were made to the make-up of the Utah Water Quality Board (Title 19, Chapter 5, Section 103). These changes may be found on the Legislatures site. These changes took effect on March 1, 2013.


Concerns or comments about the Board members may be directed to Erica Gaddis, Director of the Division of Water Quality, who is Executive Secretary to the Water Quality Board.

Jennifer M. Grant, Chair
4700 Daybreak Parkway
South Jordan, UT 84095

Representing: Manufacturing Industry

Independent

First Appointed: 03/01/2013
Term Ends: 06/21/2021

Steven K. Earley
210 N. 400 E.
Centerville, UT 84014

Representing: Non-Government Organization

Republican

First Appointed: 5/20/2015
Term Ends: 3/01/2023

Gregg Alan Galecki, Vice Chair
PO Box 203
Fairview, UT 84629

Representing: Mineral Industry

Republican

First Appointed: 03/01/2013
Term Ends: 06/21/2021

Brandon Gordon
40 South Main Street
Spanish Fork, UT 84660

Representing: Non-Federal Government

First Appointed: 5/15/2019
Term Ends: 5/1/2023

Michael Luers
2800 Homestead Road
Park City, UT 84098

Representing: Special Service Dist.

Independent

First Appointed: 5/20/2015
Term Ends: 3/01/2023

Scott Baird
Department of Environmental Quality
195 North 1950 West
P.O. Box 144810
Salt Lake City, UT 84114-4810

Representing: Executive Director, DEQ

Independent

Scott Baird

Emily Niehaus
217 East Center Street
Moab, UT 84532

Representing: Non-Federal Government

First Appointed: 5/15/2019
Term Ends: 8/31/2021

Jim VanDerslice, PhD
375 University of Utah
Salt Lake City, UT 84108

Representing: Public Health

Independent

First Appointed: 03/01/2016
Term Ends: 06/21/2021

James Webb
341 South Main Street
Milford, UT 84751

Representing: Agriculture and Livestock

First Appointed: 3/1/2019
Term Ends: 3/1/2023